Strona główna
Diy
Tutaj jesteś

Pranie jedwabiu – wszystko co musisz wiedzieć

27 kwietnia 2024 pranie jedwabiu

Jedwab to nietuzinkowy materiał, ceniący się za swoją delikatność i luksusowy wygląd. Jego pielęgnacja wymaga jednak od nas nieco większego zaangażowania. Aby zachować jego walory, trzeba znać kilka zasad prawidłowego prania i pielęgnacji. Zapraszam do przeczytania niniejszego artykułu, by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Właściwości jedwabiu

Jedwab to naturalne włókno białkowe, które wytwarzają niektóre gatunki motyli, najczęściej jedwabniki morowe. Charakterystyczną cechą jedwabiu jest jego naturalny połysk, wynikający z budowy włókien. Innymi wartościami, które przypisuje mu się są: lekkość, wytrzymałość, miękkość oraz niepowtarzalny, luksusowy wygląd. Ponadto, jedwab jest hipoalergiczny, a dzięki naturalnym włóknom pozwala skórze „oddychać”. To sprawia, że jest on wyjątkowo ceniony w produkcji odzieży, szczególnie bielizny, biustonoszy i pościeli.

Podstawy pielęgnacji jedwabiu

Pielęgnacja jedwabiu nie jest tak skomplikowana jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Mimo, iż jest to delikatny materiał, nie oznacza to, że musimy obawiać się o jego stan przy codziennym użytkowaniu. Wystarczy, że poznamy kilka podstawowych zasad, dzięki którym utrzymanie jedwabiu w dobrej kondycji nie będzie problemem.

Chemiczne środki a ryzyko uszkodzenia jedwabiu

Przede wszystkim, warto podkreślić, że jedwab bardzo źle znosi agresywne środki chemiczne. Szczególnie niewskazane jest stosowanie wybielaczy, które mogą nie tylko wpłynąć na estetykę materiału, ale również zniszczyć strukturę włókien. W przypadku prania, koniecznie należy zwrócić uwagę na skład detergentu. Powinien on być łagodny i wolny od silnych chemicznych substancji, które mogą uszkodzić jedwab.

Kolor jedwabiu a sposób prania

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest kolor jedwabiu. Materiały barwione naturalnymi barwnikami są szczególnie wrażliwe na promienie słoneczne i ciepło. Z tego powodu, zawsze należy suszyć jedwab w cieniu. Ponadto, czarny i ciemny jedwab może spowodować „krwawienie” koloru podczas prania, dlatego zawsze zaleca się pranie takich rzeczy osobno.

Pranie ręczne jedwabiu

Pranie ręczne to jedna z najbezpieczniejszych metod czyszczenia jedwabiu. Dzięki temu, mamy większą kontrolę nad procesem i możemy zminimalizować ryzyko uszkodzenia materiału.

Przygotowanie do prania ręcznego

Przygotowanie do prania jedwabiu to kluczowy etap, który wpływa na cały proces. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie etykiety producenta odnośnie zaleceń dotyczących prania. Niektóre produkty mogą wymagać specjalnej pielęgnacji, dlatego zawsze należy to sprawdzić. Kolejnym krokiem jest odseparowanie jedwabiu od innych materiałów i barw. Przed rozpoczęciem prania, zaleca się też zrobić test na kolor. Na mokro jedwabiu nakładamy krople wody i obserwujemy, czy nie dochodzi do „krwawienia” koloru.

Czy używać szamponu do prania jedwabiu

Do prania jedwabiu można wykorzystać łagodny płyn do prania lub, co może brzmieć zdziwiająco, szampon do włosów. Szampony są zdecydowanie delikatniejsze od typowych preparatów do prania, co jest dużym plusem w kontekście czyszczenia delikatnych tkanin. Natomiast kiedy decydujemy się na szampon, warto wybierać te przeznaczone do włosów normalnych lub suchych, wolne od silikonów czy składników utrwalających.

Jak prać jedwabną bluzkę

Pranie jedwabnej bluzki jest proste. Napełniamy miskę lub umywalkę letnią, ale nie gorącą wodą (nie powinna przekraczać 30 stopni), dodajmy do niej środek piorący. Bluzkę moczymy w wodzie, delikatnie mieszając. Nie należy szorować ani trzeć tkaniny. Po około 15 minutach wodę należy odlać i bluzkę spłukać pod bieżącą, zimną wodą. Pamiętajmy, aby nie wykręcać jedwabiu, a jedynie delikatnie ścisnąć, zminimalizować nadmiar wody.

Pranie maszynowe jedwabiu

A choć pranie ręczne jedwabiu jest najbezpieczniejsze, to warto wiedzieć, że niektóre wyroby z jedwabiu można też prać w pralce. Kluczowe jest tu jednak stosowanie odpowiednich ustawień.

Dobre praktyki prania maszynowego

Jeśli decydujemy się na pranie maszynowe jedwabiu, najpierw sprawdźmy, czy producent zaleca taką możliwość. Jeżeli tak, ustawmy pralkę na program do prania tkanin delikatnych lub ręcznego, z niskimi obrotami (maksymalnie 400 obrotów na minutę). Temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Ponadto, zaleca się używanie specjalnych siateczek do prania, które pomagają chronić delikatne tkaniny przed uszkodzeniami. Jedwab prany w pralce powinien być również suszony naturalnie, bez użycia suszarki bębnowej.

Suszenie jedwabiu

Suszenie jedwabiu jest kolejnym ważnym etapem jego pielęgnacji. Pamiętajmy, że włókna jedwabiu są delikatne i nie lubią wysokich temperatur, a także bezpośredniego kontaktu z słońcem. Dlatego też zaleca się suszenie jedwabiu w cieniu, na płasko, np. wyłożonego na ręczniku. Pamiętajmy, że nie należy wykręcać jedwabiu podczas suszenia – to może uszkodzić jego strukturę.

Prasowanie jedwabiu

Jeżeli mówimy o pielęgnacji jedwabiu, nie sposób pominąć tematu prasowania. Czy jedwab można prasować? Owszem, można, ale z pewnymi zasadami. Prasować powinno się tylko lekko wilgotne jedwabne rzeczy, ustawiając żelazko na najniższa możliwą temperaturę. Ważne jest także, aby nie prasować jedwabiu „na sucho” – to może zaburzyć jego strukturę. Jeżeli materiał jest suchy, warto spryskać go lekko wodą przed prasowaniem. Pamiętajmy też, że nie każdy wytwór z jedwabiu można prasować – zawsze należy weryfikować to z informacjami producenta na metce.

Podsumowując, utrzymanie jedwabiu w dobrym stanie nie wymaga skomplikowanych zabiegów, ale konsekwencji i zrozumienia specyfiki tego materiału. Poprzez właściwe pranie, suszenie i prasowanie możemy cieszyć się jedwabiem przez długie lata.

Redakcja fashion-land.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie kreatywność DIY, troska o zdrowie, urodę, modę oraz stylowy lifestyle spotykają się, by pomóc Ci w osiągnięciu równowagi i pełni życiowej harmonii! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne pomysły na własnoręczne projekty, wskazówki dotyczące dbania o zdrowie i urodę oraz inspirujące trendy w modzie łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojego lepszego samopoczucia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak przyszyć guzik
co zrobic zeby buty sie nie slizgaly
jak usunąć rdzę z ubrania białego

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak usunąć rdzę z ubrania białego