Strona główna
Diy
Tutaj jesteś

Jak przyszyć guzik? Zrób to sam!

27 kwietnia 2024 jak przyszyć guzik

Przyszywanie guzika może wydawać się proste, jednak wymaga cierpliwości i precyzji. Poniższy artykuł to kompleksowy poradnik, w którym nauczysz się jak przyszyć guzik krok po kroku.

Potrzebne materiały do przyszycia guzika

Aby przyszyć guzik, potrzebujesz kilku podstawowych rzeczy. Pierwszą z nich jest oczywiście guzik – może to być guzik zastępczy z dołączonych do ubrania zapasów albo dowolny guzik, który Ci się podoba. Kolejne to igła i nić – dobrze, jeśli nić będzie w kolorze guzika lub materiału, do którego go przyszywasz. Dodatkowo, przyda Ci się nożyczki do przecinania nici oraz kawałek kredy lub pisaka do tkanin, którym oznaczysz miejsce, w którym ma być przyszyty guzik.

Wybór odpowiedniej nici

Wybór odpowiedniej nici do przyszywania guzika to bardzo ważny element tego procesu. Ważnym jest, aby kolor nici pasował do koloru guzika lub materiału, do którego go przyszywasz. Idealnie, nić powinna być niewidoczna. Co więcej, nić powinna być wytrzymała – guziki są często narażone na duże naprężenia, dlatego wybór dobrej jakości nici pozwoli temu zapobiec. Do przyszywania guzików najczęściej wybiera się nitki bawełniane lub poliestrowe.

Przygotowanie nici i igły

Długość nici

Długość nici powinna być wystarczająca, aby przyszyć guzik, ale niezbyt długa, aby nie wplątać się w nią podczas szycia. Zazwyczaj wystarczająca jest długość nici wynosząca około 40-50 cm.

Nawlekanie nici do igły

Nawlekanie nici do igły może być nieco skomplikowane, zwłaszcza dla osób z problemami ze wzrokiem. Najłatwiej jest to zrobić pod światło – wtedy łatwiej widać oczko igły. Koniec nici należy zwilżyć (np. w ustach) i delikatnie przeciągnąć przez oczko igły.

Zawiązywanie wezła na końcu nici

Po nawleczeniu nici przez oczko igły, należy zawiązać na końcu nici mały supełek. Dzięki temu nić nie będzie się wysuwała podczas szycia. Supełek powinien być na tyle duży, aby się nie przesuwał przez materiał, ale jednocześnie niezbyt duży, aby nie utrudniać przyszywania guzika.

Umiejscowienie guzika na materiale

Oznaczenie miejsca na guzik

Pierwszym krokiem jest dokładne oznaczenie miejsca, w którym ma być przyszyty guzik. Jeżeli przyszywasz guzik zamiennik, wystarczy zapoznać się z lokalizacją innych guzików. Jeżeli przyszywasz guzik na nowo, rozważ jego lokalizację w kontekście użyteczności i wyglądu. Miejsce to oznacz krechą przy użyciu kredy krawieckiej lub specjalnego pisaka do tkanin.

Przytrzymanie guzika w odpowiednim miejscu

Następnie umieść guzik na wyznaczonym miejscu i przytrzymaj go tam. Możesz to zrobić palcami, ale jeżeli guzik jest mały, może to być niewygodne. W takim przypadku z pomocą przychodzi szpilka zapinkowa, która pozwoli Ci bezproblemowo uszyć guzik i zapewni, że guzik nie przesunie się podczas szycia.

Sposób przyszycia guzika

Przyszycie guzika z dwoma dziurkami

1. Na początek wprowadź igłę od spodu materiału przez jedno z otworów w guziku. Przytrzymaj koniec nici.
2. Przełóż igłę z powrotem przez drugi otwór na tkaninę.
3. Powtórz ten proces kilka razy, aż guzik będzie mocno przymocowany.

Przyszycie guzika z czterema dziurkami

1. Zacznij od nawleczenia nici przez jeden z otworów guzika od spodu materiału.
2. Na drugim końcu guzika przełóż igłę z powrotem przez drugi otwór.
3. Zrób kilka takich przejść, a następnie przejdź do drugiej pary dziurek i zrób to samo.
4. Po przyszywaniu każdego guzika, upewnij się, że jest on mocno przymocowany do materiału.

Tworzenie kłębuszka pod guzikiem

Szyć guzik bezpośrednio do tkaniny nie zawsze jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli chodzi o odzież zewnętrzną, taką jak płaszcz. Dlatego zazwyczaj tworzy się tzw. kłębuszek, który jest małym podbiciem pod guzikiem, umożliwiającym łatwiejsze zapięcie guzika. Wykonanie kłębuszka polega na tym, że po przyszyciu guzika, robimy dodatkowo kilka obiegów nici wokół nitek, które przyszywają guzik. Następnie zatykamy igłę z powrotem w tkaninę tuż obok guzika.

Kończenie przyszywania guzika

Zabezpieczenie nici

Kiedy guzik jest już przyszyty, musisz zabezpieczyć nić, aby guzik nie odpadł. Aby to zrobić, po ostatnim przejściu igły przez dziurkę w guziku, zamiast przeciągać igłę przez tkaninę, przeciągnij ją przez pętlę tworzącą się na górze guzika. Zrób to kilka razy, aby utworzyć mały supeł, który zabezpieczy nić.

Odcięcie nici

Na końcu możesz odciąć nić. Upewnij się, że zrobiłeś to blisko materiału, ale niezbyt blisko supełka, aby nie przeciąć go przypadkiem. Po zakończeniu tej operacji guzik powinien być solidnie przyszyty.

Przyszywanie guzików to prosta czynność, która jednak wymaga trochę cierpliwości i precyzji. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci nauczyć się, jak to zrobić prawidłowo. Przyszywanie guzików to jedna z tych umiejętności, które przydają się w życiu – a zrozumienie, jak to zrobić, otwiera drzwi do szerszego świata szycia na własną rękę. Szczęśliwego szycia!

Redakcja fashion-land.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie kreatywność DIY, troska o zdrowie, urodę, modę oraz stylowy lifestyle spotykają się, by pomóc Ci w osiągnięciu równowagi i pełni życiowej harmonii! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne pomysły na własnoręczne projekty, wskazówki dotyczące dbania o zdrowie i urodę oraz inspirujące trendy w modzie łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojego lepszego samopoczucia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak przyszyć guzik
co zrobic zeby buty sie nie slizgaly
jak usunąć rdzę z ubrania białego

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak usunąć rdzę z ubrania białego