fashion-land.pl

Blog tematyczny o modzie i zdrowiu

Diy

Jak zrobić świeczki DIY?

Jak zrobić świeczki DIY?

Świeczki nie muszą być zapalane tylko zimą! Przytulny klimat stworzą o każdej porze roku, umilając szczególnie wieczory. Dlatego warto zrobić je samemu i cieszyć się swoją pracą podczas domowego odpoczynku.

Domowe świeczki DIY

Zrobienie samodzielnie świeczek nie wymaga dużych nakładów finansowych, energii i czasu. Do wykonania najprostszej świecy potrzeba:

 • parafinę,
 • silikonową formę, słoiczek, nieużywane naczynie lub doniczkę,
 • knot z metalową podstawką lub sznurek bawełniany,
 • patyczek, ołówek, długopis, linijkę lub inny przedmiot do zawieszenia sznurka,
 • garnek.

Do garnka wkładamy parafinę, którą roztapiamy na palniku. Knot lub sznurek umieszczamy w naczyniu lub formie, a następnie wiążemy jego górną część do ołówka, patyczka czy innego przedmiotu. Sznurek ustawiamy równo na środku naczynia i zalewamy roztopioną parafiną. Pozostawiamy do wyschnięcia i po kilku godzinach świeca jest gotowa. Gdy używaliśmy foremki, gotowy produkt można z niej wyciągnąć, kiedy parafina będzie twarda.

Dodatki do świeczek DIY

Żeby domowe świece nie były nudne, można wzbogacić je o różnorodne produkty. Do tego wykorzystać można:

 • olejki eteryczne, olejki zapachowe,
 • barwniki do świec, 
 • zioła, 
 • drobne i najlepiej wysuszone płatki kwiatów,
 • skórkę pomarańczy,
 • fusy z kawy, 
 • brokat.

Wystarczy dodać któreś z nich do roztopionej parafiny lub ozdobić świecę po lekkim stężeniu. Można eksperymentować do woli i według własnych upodobań.

Sojowe świeczki DIY

Świeczki stworzone z wosku sojowego jest dużo mniej szkodliwa, niż świeca zrobiona z wosku. Podczas spalania nie wydziela rakotwórczych substancji i uwalnia około 10 razy mniej dwutlenku węgla niż świeca tradycyjna. Jest również z zrobiona naturalnych składników oraz spala się dłużej. Wykonuje się ją tak samo, jak świece z parafiny, tylko zamiast tradycyjnego wosku, należy użyć wosku sojowego. 

Świeczki żelowe

Inną formą zrobienia samodzielnie świec, jest wykonanie ich z żelu. Kostki oleju parafinowego, czyli właśnie żelu, należy włożyć do garnka i roztopić. Do płynnej masy dodajemy olejki eteryczne, zapachowe, barwniki, zioła i inne. Przelewamy do naczynia lub formy z przygotowanym knotem i gotowe. W pojemniku na świeczkę można umieścić własne ozdoby, ponieważ wnętrze świecy będzie przezroczyste. Mogą to być muszelki, kamyczki, piasek, kwiaty, szyszki i inne, wedle uznania. 

Warstwowe świeczki DIY

Poza wymienionymi dodatkami, podczas robienia świeczki DIY można wykorzystać inny sposób na urozmaicenie jej wyglądu. Do tego przyda się szczególnie szklane i przezroczyste naczynie, przez które będzie widać zawartość. Po roztopieniu parafiny, wosku sojowego lub żelu, rozdzielamy go do oddzielnych naczyń, w takiej ilości, ile mamy dodatków lub chcemy stworzyć warstw. 

Podzielony płyn mieszamy każdy osobno z wybranym kolorem, aromatem lub innym, preferowanym dodatkiem. Pierwszą warstwę wlewamy do przygotowanego z knotem naczynia i czekamy, aż całkowicie stężeje. Po tym czasie dodajemy kolejną, inna. Jeśli stężała, podgrzewamy ją ponownie i robimy tak do stworzenia całej świecy. 

Udostępnij