Niedobór witaminy D3 może mieć nawet 90 procent polskiego społeczeństwa. Wiąże się to z wieloma schorzeniami, a konsekwencje w późnym okresie życia mogą być opłakane. Jak chronić się przed brakiem tej witaminy?
Niedobór witaminy D3 – naturalne źródła
W Polsce, źródłem D3 w dużym stopniu jest słońce. Ekspozycja na promienie słoneczne powoduje produkcję tego związku chemicznego z cholesterolu. Mimo, że w naszym klimacie nie ma wystarczająco dużo dni w roku, kiedy świeci słońce, szczególnie zimą, jest to wciąż jeden z głównych sposobów pozyskiwania tej witaminy przez Polaków.
Innym źródłem pozyskiwania cholekalcyferolu, bo tak inaczej nazywa się witamina D3, są produkty pochodzenia zwierzęcego. Jest on głównie w rybach – łososiach, śledziach, pstrągach, dorszach, makrelach, halibutach i innych. Znaleźć go można także w serach, jajkach czy mleku (min. 2% zawartości tłuszczu), jednak w mniejszej ilości.
Innym, dobrym dla wegan źródłem witaminy D3 są grzyby. Najwięcej tego związku zawiera maitake, jednak jest on trudno dostępny w Polsce. Innym gatunkiem jest twardnik japoński, występujący głównie w Azji i smardz jadalny, którego występowanie potwierdzono w prawie całej Europie, części Azji i na terenie obu Ameryk. Cholekalcyferol można znaleźć nawet w pieczarkach, ale jego ilość jest tak niewielka, że nie ma możliwości na zapewnienie dobowego zapotrzebowania organizmu.
Suplementy i leki zmniejszające niedobór witaminy D3
W klimacie umiarkowanym, w jakim znajduje się Polska, wręcz nieuniknione jest wspomaganie się suplementami i lekami, dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na rynku dostępnych jest szereg produktów, jednak większość z nich to w większości zbędne dodatki. Wybierając witaminę D3 w aptece, warto zwrócić uwagę na to, czy w składzie nie znajdują się:
- wypełniacze i nabłyszczacze – stearynian magnezu, karboksymetyloskrobia sodowa, guma ksantanowa, guma guar, dwutlenku tytanu,
- stabilizatory,
- konserwanty,
- olej sojowy,
- sztuczne barwniki i aromaty.
Czym grozi niedobór witaminy D3?
Wśród pierwszych objawów niedoboru witaminy D3, wymieniane są: bóle kości i mięśni, szybkie przemęcznie się, nudności, senność, problemy z zębami i apetytem, bezsenność, nadciśnienie, ,,ból skóry”, mniejsza odporność. Dla dzieci, niewystarczająca ilość cholekalcyferolu w organizmie, wiąże się ze szczególnymi problemami. Mogą one rosnąć wolniej niż zdrowi rówieśnicy, cierpieć na krzywicę kości i inne problemy związane ze wzrostem i układem kostno-szkieletowym.
U dorosłych, długotrwały brak witaminy D3 powoduje: częstsze złamania, skrzywienia układu kostnego, problem z poprawną postawą, stany zapalne skóry, gorszy stan zębów lub nawet ich wypadanie, choroby stawów, osteoporozę, osteomalację, stwardnienie rozsiane, a nawet niektóre nowotwory.
Jak prawidłowo uzupełniać niedobór witaminy D3?
Niedobór tej witaminy jest bardzo groźny, jednak jej nadmierne spożycie nie wiąże się z niczym pozytywnym. Przedawkowanie cholekalcyferolu objawia się wymiotami, bólami brzucha, głowy, oczu, złym samopoczuciem, otępieniem, osłabieniem, nadmiernym poceniem i pragnieniem, powiększoną wątrobą i śledzioną. Długotrwałe skutki są jeszcze groźniejsze – zaburzenia rytmu pracy serca, kamica nerkowa i pęcherzyka żółciowego, gromadzenie się wapnia w żyłach czy choroby układu kostno-szkieletowego.
Prawidłowa dawka witaminy D3 dla osoby dorosłej to 800-2000 IU na dobę. U dzieci od 400 do 2000 IU na dobę, a u osób starszych od 800 do 4000 IU. Wszystkie te dane mogą się różnić, w zależności od wzrostu, masy, płci, trybu życia, karnacji i innych czynników. Dlatego dla najlepszej suplementacji, konieczna jest wizyta u lekarza.