Sucha skóra jest matowa i szorstka w dotyku, łatwo ulega podrażnieniom, a do tego bardzo często łuszczy się, przez co makijaż wygląda mało estetycznie. Jak sobie z tym poradzić? W pierwszej kolejności musimy znaleźć przyczynę.
Sucha skóra na twarzy – przyczyny
Podstawową przyczyną może być pielęgnacja, której warto się przyjrzeć, aby wyeliminować błędy pogarszające kondycję skóry. Po pierwsze takim czynnikiem mogą być kosmetyki na bazie alkoholu, które przesuszają cerę. Warto więc wybierać te, które nie mają go w składzie lub jego zawartość jest znikoma. Drugą sprawą są peelingi, zwłaszcza gruboziarniste, które mocno złuszczają naskórek tym samym podrażniając cerę. Jeśli posiadamy tego typu kosmetyk, dobrym rozwiązaniem będzie zakup zamiennika o łagodniejszym działaniu, czyli na przykład peelingu drobnoziarnistego lub enzymatycznego.
Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne. Interesując się tematem suchej skóry, dobrym pomysłem będzie zrobienie badań tarczycy.
Bardzo istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest dieta.
Jeśli dostarczamy organizmowi zbyt mało witamin, będzie się to objawiało na naszej skórze. Dieta bogata w warzywa, owoce i wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 to podstawa promiennej i zadbanej cery. Ponadto musimy pamiętać o nawadnianiu, ponieważ dziennie zalecane jest spożywanie 1,5 l wody.
Pielęgnacja cery suchej
Zanim przejdziemy do pielęgnacji, warto zauważyć różnice między skórą suchą a odwodnioną. Skóra odwodniona to etap przejściowy, który może dotyczyć zarówno typu cery suchej, jak i tłustej, czy mieszanej. Najbardziej podatna do odwodnienia jest cera sucha, w której warstwa lipidowa została uszkodzona i nie spełnia funkcji ochronnej. Musimy pamiętać, że z tego typu skórą należy obchodzić się ostrożnie. Powinniśmy zwracać uwagę zwłaszcza na to, co na nią źle oddziałuje, aby wiedzieć czego unikać.
Pierwszym elementem jakiemu się przyjrzymy będzie oczyszczanie.
Wybierajmy delikatne żele i pianki lub oleje i masła. Nie naruszą one bariery hydrolipidowej i nie spowodują uczucia ściągnięcia. Chcąc pozbyć się suchych skórek stawiajmy na peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste. Ponadto peeling wykonujmy maksymalnie raz w tygodniu. Kolejnym krokiem jest tonizacja, czyli przywrócenie skórze naturalnego pH w celu ukojenia i przygotowania do nałożenia serum.
Serum z kolei stosujemy, aby rozjaśnić przebarwienia, dodać promienności i zdrowego wyglądu. Następnie przechodzimy do nałożenia kremu nawilżającego na całą twarz i lżejszego w okolice oczu. Jeśli jest to nasza poranna rutyna, dobrą opcją będzie na koniec nałożenie kremu z filtrem.
Masażer do twarzy – poprawa krążenia
Pamiętajmy, że kluczem do zdrowej i lśniącej cery jest obserwacja, ale także systematyczność w pielęgnacji. Ponadto chcąc podnieść skuteczność kosmetyków, które nakładamy warto to robić specjalnym rollerem. Są one wykonywane z naturalnych kamieni jak kwarc, czy jadeit. Dzięki nim poprawimy ukrwienie i zapewnimy drenaż limfy, co w efekcie da nam zdrową, nieopuchniętą, napiętą skórę. Ponadto w okolicach pod oczami pozbędziemy się tzw. worów.