Jak dbać o włosy, kiedy ich kondycja pozostawia wiele do życzenia, a my nie mamy pomysłów jak to zmienić? Nie wystarczą drogie kosmetyki i zabiegi, ale potrzebna jest świadoma pielęgnacja. Oto podstawowe zasady każdej włosomaniaczki.
Jak dbać o włosy – mycie
Postępowanie z włosami podczas ich mycie jest szczególnie ważne. Są one wtedy bardziej niż zwykle, narażone na uszkodzenia, ale po kolei:
- włosy przed myciem trzeba rozczesać, najlepiej w tym samym kierunku, w jakim trzymamy głowę podczas mycia,
- na mokre włosy nie nakładamy bezpośrednio szamponu, chyba że jest on w kostce lub w piance. Wcześniej należy go spienić w dłoniach, dopiero potem nałożyć na włosy (nie skórę głowy) i delikatnie rozprowadzić. Pierwsze mycie ma na celu oczyszczenie włosów z zanieczyszczeń, dopiero drugie ma za zadanie umyć skórę głowy,
- po pierwszym umyciu, włosy myjemy ponownie, skupiając się na masowaniu skóry, w celu pobudzenia cebulek,
- po umyciu i wyciśnięciu (nie wytarciu) włosów w ręcznik, należy nałożyć odżywkę, maskę lub inny kosmetyk, zabezpieczający szczególnie końcówki,
- włosów nie powinno się rozczesywać na mokro, ponieważ można je wtedy uszkodzić. Warto odczekać chwilę, aż podeschną i wtedy przejść do tej czynności.
Jak dbać o włosy z odżywką, olejem i wcierką?
Odżywki, oleje i wcierki są nieodłącznym elementem pielęgnacji zdrowych włosów. Wszystkie z nich należy stosować zgodnie z przeznaczeniem podanym na opakowaniu. Spośród odżywek, można wyróżnić kilka ich rodzajów: nakładane na mokro, na sucho, w płynie, kremowe, gęste i wiele innych. Ich stosowanie zależy od tego, jak zaleca producent.
Z kolei wykorzystanie olejów jest nieco łatwiejsze i bardziej oczywiste. Olej roślinny, dobrany odpowiednio do potrzeb, należy nałożyć bezpośrednio na włosy. Mogą być one zarówno mokre jak i suche, w zależności od preferencji. Olej nakładamy szczególnie na końcówki, można też na całą długość włosów, a nawet skórę. Po kilku godzinach, włosy można umyć – olej najlepiej usunąć nakładając na włosy odżywkę, a potem normalnie umyć je szamponem.
Użycie wcierki także zależy od tego, jak proponuje producent. Najważniejszą zasadą jest delikatne wmasowanie produktu w skórę głowy. Nie należy przesadzać z ilością kosmetyku, ponieważ włosy łatwo się przetłuszczą. Podczas masażu, produkt nie tylko zostanie zaaplikowany w skórę głowy, ale i zostanie poprawione ukrwienie głowy i wzrost cebulek.
Jakie kosmetyki wybierać?
Gdy już wiemy, jak dbać o włosy, warto sprawdzić, czy mamy do tego odpowiednie kosmetyki. Niektóre z nich, mimo że są popularne czy drogie, zawierają szkodliwe substancje, które wyrządzają więcej szkód niż pożytków. Wybierając preparaty do włosów sprawdź, czy w składzie nie ma tych substancji, szczególnie na początku składu:
- SLS i SLES – te sztuczne spieniacze mocno wysuszają skórę głowy,
- ftalany – sprawiają, że zapach kosmetyków dłużej się utrzymuje, ale są także powodem suchej, podrażnionej skóry głowy,
- alkohole – one także wysuszają skórę, powodując nawet łupież,
- PEG i PEG-i – uszkadzają warstwę skóry.