W Polsce i na świecie, na depresję choruje coraz więcej osób. Nie każdy zdaje sobie nawet z tego sprawę i nie każdy chce podjąć leczenie. Czym jest depresja, kiedy i gdzie szukać odpowiedniej pomocy, gdy zauważymy ją u siebie lub u kogoś bliskiego?
Czym jest depresja?
Depresja to zaburzenie psychiczne, charakteryzujące się zaburzeniami nastroju. Ciężko określić jednoznaczne jej objawy, jednak większość z nich wygląda następująco:
- utrzymujący się smutek, od kilku tygodni do miesięcy, a nawet lat,
- niezdolność do przeżywania pozytywnych emocji,
- pesymizm, zarówno w stosunku do siebie jak i otoczenia,
- wahania nastroju, napady lękowe, płacz, brak umiejętności panowania nad emocjami,
- problemy z motywacją, trudności w podejmowaniu decyzji,
- zaburzenia snu: nadmierna senność lub bezsenność,
- zaburzenia apetytu: objadanie się lub głodzenie,
- poczucie winy.
Poza wymienionymi, depresję charakteryzują inne objawy, których rozpoznanie leży po stronie lekarzy.
Skąd bierze się depresja?
Mimo upływu dekad, odkąd depresja została odkryta i jest badana, naukowcom wciąż nie udało się jednoznacznie określić, co jest jej przyczyną. Na ten moment uważa się, że podłożem tej choroby może być:
- uwarunkowanie genetyczne – występuje w przypadku, gdy członek rodziny chorował lub choruje na depresję i inne zaburzenia psychiczne,
- uwarunkowanie psychologiczne – w przypadku, gdy osoba charakteryzuje się określonymi cechami osobowości, jak choćby jest wysoko wrażliwa, ma częste stany lękowe, źle radzi sobie ze stresem, jest po traumatycznych, trudnych wydarzeniach, jest bardziej podatna na wystąpienie depresji,
Jak rozpocząć leczenie?
Gdy już wiemy, czym jest depresja, koniecznym jest zorientowanie się, jak i gdzie szukać odpowiedniej pomocy. Nawet jeśli sami czujemy się dobrze, taka wiedza może się przydać do pomocy komuś bliskiemu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, które długo się utrzymują, należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza psychiatry. Zarówno do jednego jak i drugiego, nie jest wymagane skierowanie. W Polsce, osobom ubezpieczonym, przysługuje bezpłatna opieka zdrowotna z tego zakresu.
Na dalszym etapie leczenia, lekarz POZ, może skierować chorego do psychiatry, który zajmie się specjalistycznym leczeniem lub na psychoterapię. Ta ostatnia jest najpowszechniejszym i nieraz najskuteczniejszym sposobem leczenia depresji.
Niewykluczone, że pacjent może zostać skierowany do szpitala w celu dalszego leczenia. Mogą mu zostać przepisane leki antydepresyjne, które niejednokrotnie ratują życie. Nie należy zrażać się do tego typu leczenia, ponieważ zdrowie psychiczne jest najważniejsze i niejednokrotnie wymaga równie stanowczych działań, co leczenie chorób fizycznych.
Czym jest depresja – podsumowanie
Depresja jest poważną chorobą. Nigdy nie należy jej lekceważyć, zarówno u siebie, jak i u innych. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem i rozpocząć leczenie. Pomocy można również szukać pod bezpłatnymi numerami telefonów: kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych – 116 123, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka – 121 212.